کتاب آواز زیبا مسعود نکویی

کتاب آواز زیبا مسعود نکویی

کتاب الکترونیکی – موسیقی سبز جهان سبز

کتاب آواز زیبا مسعود نکویی – این مجموعه یک کتاب معمولی آکادمیک نیست آهنگسازی خلاقانه است و محدودیت ندارد

پیشگفتار مولف :

در سراسر این کره خاکی و برای هر ملت و هر سرزمین، سرودهای ملی، آئینی، مذهبی، حماسی، انقلابی و شادیانه ها بیانگر نوع فرهنگ و میزان همبستگی و کیفیت آن بیانگر میزان رشد فرهنگی و اجتماعی آن منطقه است که از هزاره های گذشته تا کنون به شیوه های گوناگون به تکامل رسیده است. در عصر حاضر با نگاهی ساده به سرود ملی کشورها می توانیم با بخش عمده ای از آرمانها، دیدگاههای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، پیشینه و اصالت آن ملت آشنا شویم.

بعنوان مثال سرود ملی فعلی ایران از نظر ملودی و تنظیم شباهت بسیار زیادی به سرود ملی کشور کره جنوبی دارد که جای تامل دارد که چگونه این شباهت بوجود آمده است. ممکن است تکنولوژی خودروسازی کشور کره جنوبی فاصله بسیار زیاد و دست نیافتنی با صنعت خودروسازی ایران داشته باشد و ایران از این تکنولوژی برتر تبعیت کند اما در سرود ملی یک کشور که باید بیانگر اصالتها و هویت و نغمه های همان کشور باشد این اقتباس غیر منطقی است زیرا میلیونها نفر باید آن را هر روز و در تمامی رویدادهای فرهنگی، سیاسی، ورزشی بشنوند و زمزمه کنند.

در خصوص محتوا و شعر یک سرود ملی باید اصالت و هویت و پیشینه و اعتقادات یک ملت در کنار هم و با تاکید بر نام آن کشور نمایان گردد و شنوندگان سایر کشورها با آغاز شعر بتوانند حدس بزنند سرود ملی کدام کشور است.

در سرود ملی کشور عزیزمان ایران، کلمه “ایران” که اصل مطلب است تنها یک بار و آن هم در انتهای سرود آورده شده است که از صلابت و قدرت نام بزرگ ایران کاسته شده است.این تحلیل اولیه این نکته را به ما گوشزد می کند که اگر چه عمدی در این خصوص وجود نداشته است اما دقت چندانی هم صورت نگرفته و با عجله و با کمترین تحلیل فنی این قطعه ساخته شده است.

همین موضوع بیانگر این است که سرود در ایران علی رغم تلاشهای صورت گرفته هنوز به جایگاه اصیل و صحیح خود دست نیافته است. ضمن اینکه در هر دوران و دهه نوسانات زیادی در خصوص تولید و اجرای سرود به چشم می خورد که برخی سازنده و برخی مخرب بوده و گاهی سردرگمی در این هنر اصیل آن را از مسیر اصلی منحرف نموده است. در این گفتار به بررسی سرود و انواع و سبکهای آن و راهکارهای عملی خروج از بحران در عین سادگی کلام و پرهیز از اصطلاحات پیچیده فنی پرداخته خواهد شد تا تمامی علاقمندان سرود حتی کسانی که موزیسین نیستند بتوانند در تعالی این هنر فعالیت موثر داشته باشند و با ایجاد شور و شعف در میان نوجوانان و جوانان، سرودها و آوازهای شاد و پویا و سازنده بخوانند و لذت ببرند.

در پایان از واحد نشر موسسه نسل مهر جناب آقای برسام صباغ، سرکار خانم وحیده قاسمی و سرکار خانم لیلاالسادات میرحسینی بخاطر همراهی و همکاری در تدوین و انتشار این کتاب سپاسگزارم.

این کتاب را به پدر و مادر عزیزم که در خردسالی مرا با سرود آشنا نمودند تقدیم می کنم.

 

 

فهرست :

  • نظری به آواز و سرود در جهان و ایران
  • سرود چیست؟ چه کسانی سرود می خوانند؟
  • مهارتها و تکنیکهای آوازی
  • مهارتهای موسیقی آوازی
  • چالشها و فرصتها و استراتژی آواز
  • آواز گروهی، از تشکیل تا تعالی
  • ویژگیهای مدیر، مربی و رهبر سرود
  • آهنگسازی و تنظیم آواز گروهی و سرود
  • ارزیابی و داوری آواز گروهی و سرود
  • تغذیه و مراقبت آواز

 

برگی از کتاب آواز زیبا مسعود نکویی

برای حمایت از #موسیقی_سبز و #جهان_سبز و جلوگیری از قطع درختان کتاب الکترونیکی میخریم !

Powered by Dragonballsuper Youtube Download animeshow