کتاب آهنگ سازی به شیوه خودم

کتاب آهنگ سازی به شیوه خودم

کتاب الکترونیکی – موسیقی سبز جهان سبز

کتاب آهنگ سازی به شیوه خودم مسعود نکویی – این مجموعه یک کتاب معمولی آکادمیک نیست آهنگسازی خلاقانه است و محدودیت ندارد

پیشگفتار مولف :

به نام آفریدگار هنر

سالهاست که برای کُر می نویسم، مهم نیست چقدر خوب ، اما می نویسم! در مسیر این نوشتنها ایده ها یکی پس از دیگری و یا همزمان با هم به ذهنم وارد می شوند و گاهی در صف می ایستند و یا بی حوصله و بی نوبت به ذهنم وارد می شوند و مرا به نوشتن وادار می کنند. اینقدر این کار مرا به وجد می آورد که یادم می رود با چه ابزاری، در چه سبکی و با چه عنوانی می نویسم.

اما گاهی هم از ابتدا می دانم چه می خواهم و چه می نویسم . موضوعی دارم که باید در تاریخ ثبت شود اما نه بصورت کلیشه ای بلکه با شیوه ای نو که دیگران ننوشته باشند.

من کاری به خوب و بد شیوه دیگران ندارم البته همه را یاد می گیرم اما سعی می کنم به هیچکدام عمل نکنم چون نمی خواهم مثل آنها باشم چون من خودم هستم و دیگران نیستم! پس باید به شیوه خودم بنویسم.

قانون های هارمونی و کنترپوان برگرفته از آثار گذشتگان برای این نگاشته شده اند که به آنها احترما بگذاریم اما به آنها عمل نکنیم!!! چون اگر به آنها پایبند باشیم نسخه ضعیف تر گذشتگان خواهیم بود.

من در جعبه ابزارم ۱۶۴ آچار کنترپوان و صدها ابزار هارمونی هزاران وسیله ملودی دارم که در زمان لازم از آنها برای زبان مشترک موسیقی مان استفاده می کنم اما این ابزارها برای رعایت قانون ساخته نشده اند بلکه برای ایجاد فراتر از قانون در اختیار ما قرار گرفته اند تا قانونهای گذشته را بشکنیم و آثاری بسازیم که در آینده دیگران آن را مبنا و قانون قرار دهند و دوباره و دوباره آنها را بشکنند!.

هر آهنگی ریشه ای در شنیده های ما دارد و البته اگر نداشته باشد بی ریشه است همانگونه که ما نمی توانیم خانه ای روی هوا و مثلا از یک متری زمین بسازیم یا درختی را در آسمان بکاریم و توقع میوه های زمینی داشته باشیم.

یکی از آفتهای آهنگسازی، استفاده از الگوهای تکراری آهنگساز برای هر موضوع است که آهنگساز آنها را به عنوان یک ویژگی می بیند اما این مهارت وی را تبدیل به یک تکنیسین آهنگسازی کرده است و نه یک هنرمند خالق اثر.به قول یک هنرمند ایرانی ” اگر نفس کشیدن برای من یک عادت شود بهتر است بمیرم و نفس نکشم”

دلیل اصلی نگارش این کتاب آموزش هارمونی و کنترپوان و سبکهای موسیقی و…  نیست بلکه به اشتراک گذاشتن تجربیات آهنگسازی صدها قطعه موسیقی آوازی و کرال آکاپلا با آهنگسازان جوانی است که می توانند هزاران پروژه موسیقی مربوط به فرهنگ و آداب و رسوم و بازیهای محلی و آواهای کار و زندگی و … را به رپرتوار ایرانی این سبک با شیوه های نوین بیفزایند.

تا کنون بیش از پانصد قطعه موسیقی با این شیوه تجربی-علمی ساخته شده که هنوز بیش از دوهزار موضوع آوای کار و زندگی و آثار فرهنگ شفاهی در این حوزه نیازمند آهنگسازی و احیا هستند که از توانایی یک نفر با عمر محدود خارج است.

 

فهرست :

۰۱ طوری بنویس که کُر بتونه بخونه

۰۲  نقش تو تو کُر چیه

۰۳ ای جانم! چی ساختم

۰۴ باس خاص کجاس؟

۰۵ سپرانو! حسود نیاسود

۰۶ آلتو با پالتو

۰۷ تنور وارد می شود

۰۸ چی میل دارین؟

۰۹ آنچه خوبان همه دارند تو یکجا داری

۱۰ پیوندتان مبارک

۱۱ دام داری داری رام؟

۱۲ کُر لُر

۱۳ هم اون خوبه هم ایشون

۱۴ شور که بشه بی مزه است

۱۵ پیانو نشه فراموش

۱۶ بفرما بالا، خوش صدا

۱۷ پندهای بابا موسیخی

۱۸ بشکن بشکنه! قانون!

۱۹ همه چیز به روش خودم

آهنگ سازی به شیوه خودم

بخشی از کتاب

برای حمایت از #موسیقی_سبز و #جهان_سبز و جلوگیری از قطع درختان کتاب الکترونیکی میخریم !

Powered by Dragonballsuper Youtube Download animeshow