nekooei.com

تاکید مسعود نکویی بر اقتصاد گردشگری هنری بجای صنایع و کشاورزی غیر مولد در شهرهای کهن ایران

مسعود نکویی” در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، افزود: تداوم رکود اقتصادی ملی و جهانی زنگ خطری برای صنایع غیر مولد و غیر اقتصادی در ایران و بازنگری سیاستگزاری کلان در این عرصه است.

وی تصریح کرد:  شهرهایی با قدمت چندهزار ساله به بهانه ایجاد اشتغال بومی و تولید ملی قربانی صنایع و کشاورزی نصفه و نیمه ای می شوند که آخر سر در بهترین حالت آن صنایع با کمتر از نیمی از ظرفیت اسمی فعالیت کنند ، مواد خام را زایل کنند ، آب در حال اتمام را مصرف کنند و کارگرانی نیمه شاغل و بلاتکلیف را به جامعه تحمیل کنند و یا پروژه ها بدلیل مشکلات متنوع ، نیمه کاره رها شده و غیر اقتصادی و غیر قابل بهره برداری محسوب می شوند.

نکویی بیان کرد: در دنیا و در کشورهای توسعه یافته اینگونه نیست که یک کشور تمامی نیازهای مصرفی و تکنولوژیکی خود را خودش تولید کند بلکه عمدتا در صنایع و محصولات کشاورزی و تکنولوژیکی که مزیت رقابتی دارد و یا مشتری کافی داخلی و خارجی دارد تمرکز و سرمایه گذاری می نماید و بجای اصرار بر تولید غیر مولد و غیر اقتصادی تمرکز خود را بر توانایی ها و ارزش آفرینی استراتژیک قرار می دهد.

این کارشناس هنری خاطر نشان کرد: گاهی لازم است به پیشینه خود برگردیم و ببینیم که ایرانیان قدیم در تولید علم و دانش و ادبیات و هنر بسیار موفق و همچنین صاحب سبک بوده اند.

وی ادامه داد: ایران در طی چندین سال گذشته نشان داده که خودروساز و مونتاژکار خوبی نبوده و حتی کشورهایی که بعد از ایران خودروسازی را شروع کردند به سرعت پیشرفت کردند و گوی رقابت را از ایران ربودند اما ایران همچنان بر خودروسازی اصرار دارد.

نکویی گفت: در بخش کشاورزی سالیانه حجم عظیمی از محصولات حتی برای برداشت به صرفه نیستند چه رسد به حمل و نقل و رسیدن به دست مصرف کننده!  که بخش زیادی از آنها زیر زمین و یا روی درختان می مانند و برداشت نمی شوند و بسیاری مثالهای مشابه صنایع تولیدی و کشاورزی که وضعیت مشابه یا بدتری دارند و البته همه به وجود آب بشدت وابسته هستند.

وی در ادامه افزود: شهرهای سنتی ما همانند کرمان ، اصفهان ، یزد ، شیراز با پیشینه عظیم فرهنگی هنری خود در محاصره صنایعی قرار گرفته اند که اکثرا با کمتر از نیمی ظرفیت فعالیت می کنند و برخی از آنها مواد اولیه خود را نیز زایل می کنند و محیط زیست را آلوده می کنند و آب کمیاب را از بین می برند.

نکویی بیان کرد: اگر در این شهرها و اطراف آنها بجای سرمایه گذاری روی این صنایع زایل کننده ، آلوده کننده و مصرف کننده و غیرمولد ، بر روی صنعت گردشگری و خصوصا گردشگری هنری تمرکز شود علاوه بر تکیه بر داشته های فرهنگی و صنایع دستی ، می توانیم با برگزاری فستیوالهای هنری و فرهنگی علاوه بر کسب درآمد و اشتغال زایی در این حوزه ، لااقل از عواقب و آلودگیها و ضایعات صنایع غیر مولد جلوگیری کنیم.

وی ابراز کرد: یکی از بدترین پیامدهای صنایع ، تبعات زیست محیطی پس از پایان چرخه عمر آن صنعت است که کشورهای توسعه یافته از جمله امریکا هنوز با آن دست و پنجه نرم می کنند. تاسیسات عظیم و ساختمانهای متروکه و زمینهای نابارور و آلوده این صنایع بدلیل پرهزینه بودن قابل تخریب و بازسازی نیستند و بسیار بیش از درآمدهای کسب شده در طی فعالیت برای آن منطقه تبعات دارند.

نکویی گفت: دلیل اصرار نهادهای سرمایه گذاری بر ایجاد صنایع تولیدی و کشاورزی ناکارآمد که به تدریج موجب نابودی شهرهای سنتی و فرهنگی می شود کاملا مشخص نیست به خصوص با توجه به رکود فعلی ، این ایجاد مقرون به صرفه هم نیست !

وی افزود: هر گردشگر بطور متوسط معادل ۲۵ بشکه نفت خام به اقتصاد ایران سود می رساند یعنی اگر ما بجای پرورش کارگران صنعتی که تکنولوژِی صنعت درجه۲ و ۳ آن نیز خریدنی و منقرض شده از کشورهای واسطه است ، کاربران و راهنمایان و کارشناسان گردشگری پرورش بدهیم علاوه بر حفظ سرمایه های زیست محیطی و حفظ آثار باستانی و فرهنگی و گسترش زیبایی شهرها در جهت جذب گردشگران و فراهم کردن امکانات برگزاری فستیوالها و کارناوالهای چندهزار نفره به مناسبتهای فرهنگی و هنری ، می توانیم اقتصادی پویا در این صنعت پرنشاط و پاک و جهانی داشته باشیم.

گفت و گو از «میلاد ایزدی» خبرنگار ایسنا منطقه کویر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

Powered by Dragonballsuper Youtube Download animeshow