ایسنا : افتتاح مرکز نغمه‌ها و گویش‌های محلی استان کرمان

مرکز نغمه‌ها و گویش‌های محلی کرمان صبح امروز (دوشنبه ۲ آذرماه) با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و جمعی از هنرمندان کرمانی در محل باغ موزه هرندی افتتاح شد.

ایسنا : افتتاح مرکز نغمه‌ها و گویش‌های محلی استان کرمان

ایسنا : افتتاح مرکز نغمه‌ها و گویش‌های محلی استان کرمان

 

ایسنا : افتتاح مرکز نغمه‌ها و گویش‌های محلی استان کرمان

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، “محمود وفایی” مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در مراسم افتتاحیه این مرکز، افزود: گویش‌ها و لهجه‌ها، بخش مهمی از فرهنگ و آداب و رسوم مردم کرمان به شمار می‌روند که این اداره کل با توجه به رسالتی که در جهت تقویت و احیا آنها دارد، فعالیتهای مهمی را در دستور کار قرار داده است .

وی با اشاره به وجود حساسیت در حفظ میراث فرهنگی و اشیای تاریخی گفت: متاسفانه کمتر این احساس خطر و نیاز به حفظ و حراست متوجه گویش‌ها، لهجه‌ها و نغمه‌های محلی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وفایی با بیان اینکه تلاش در این عرصه چیزی جز خدمت به فرهنگ غنی این خطه نمی‌باشد، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین راه‌های مقابله با تهاجم فرهنگی، بحث برگشت به هویت‌، فرهنگ و آداب و سنن خود ما خواهد بود.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان اظهار کرد: حفظ و زنده نگه داشتن سنن گذشتگان یکی از وظایف اصلی سازمان میراث فرهنگی بویژه واحد مردم شناسی است که در این راستا با همکاری علاقمندانی مانند «مسعود نکویی» از هنرمندان بنام استان، قدمهای مهمی برداشته شده است.

وفایی بیان کرد: «مسعود نکویی» در سالهای اخیر در خصوص احیاء گویش‌ها و نغمه های محلی استان تلاشهای زیاد انجام داده‌اند که امیدواریم این فعالیتها به شهرستانهای دیگر استان هم ارتقاء پیدا کند.

Powered by Dragonballsuper Youtube Download animeshow